Stílustükör - Légy önmagad stylistja!

Miért nem találom a stílusom?

 

A saját stílus megtalálása és kialakítása régi vágya az embernek. Nem szabad a kérdést a tárgyak (ruhadarabok, kiegészítők) oldaláról nézni, mert hidd el, az nem visz sehová. A saját stílus megtalálása és kialakítása nem más, mint egy önismereti folyamat, ami arról szól, hogy tudod, mit akarsz magadból ruhákkal-színekkel-anyagokkal kifejezni. Miben érzed igazán jól magad, miben szárnyal az önbizalmad, ruha-nyelven bemutatva. Önbecsapás nélkül.

 

 

Az összképről

 

Akár elégedett vele, akár nem, mindenki rendelkezik egy saját arculattal (image), ami megmutatja, per pillanat kik is vagyunk/kinek látszunk. Ez a következő részekből áll:

  • A külső: a külsőd, azaz ahogyan öltözködsz, maguk a ruhadarabok, kiegészítők, stb. (Pl.: elegáns)
  • A belső, ami két részből áll: 1. általában ahogyan érzed magad, 2. amilyen igazából vagy a lelked mélyén. (Pl.: általában magabiztos vagy, de a lelked mélyén sokat aggodalmaskodsz)
  • A látszat: azaz ahogyan szeretnéd, hogy mások lássanak. (Pl.: „végzet asszonya”)
  • A környezet: azaz ahogyan mások látnak. (Pl.: férjed/barátod, főnököd)

Optimális esetben ezek tényezők a lehető legközelebb áll egymáshoz. Ekkor vagy önazonos.

 

 

Miért nem találod a stílusod?

 

  • „Megfelelni bármi áron!”-program fut benned

„A tökéletesség hajszolása kényes és kimerítő dolog, mivel abban a pillanatban, hogy az ember kiszúrja akár a legapróbb hibát, rögtön oda az egész.” -Lev Grossman

A „Legyél tökéletes” mondat, amit egyre gyakrabban hallhatunk, egy kíméletlen és végrehajthatatlan parancs. Egy örök belső elégedetlenséget hoz létre, ami belülről rágja az embert. Akiben ez a késztetés munkál, bármit is ér el az életben, mindig csak azt fogja érezni, hogy nem elég jó. Folyamatos elégedetlensége pedig megfosztja a sikerélménytől. Ennek egyik legjobb példája, ha valaki „álomnővé” akar válni.

 

  • Úgy érzed, nem érdemled meg, hogy stílusos legyél.

  • Nincs, vagy nem tudod, mi a stílusjegyed. (Stílusjegy például az, ha imádod a fülbevalókat és nélkülük ki sem lépsz az ajtón vagy imádod a sálakat…)

  • Nem a testalkatodnak megfelelően öltözöl, csak ad hoc vásárolsz, indulás előtt felkapsz valamit magadra, nem is gondolod át, mi is van rajtad.

  • Nem törekszel arra, hogy inspirálódj. Nem nézegeted a divatlapokat és az internetet, hogy az aktuális stílusokról informálódjál.

  • Nincsenek alapdarabjaid, amire a ruhatárad építhetnéd. Csak úgy vannak a ruháid, nincs bennük átgondolás, miért is vannak ott.

  • Kamaszkori berögződések szerint vásárolsz. Nem veszed figyelembe az életkorod és az igényeid változását, csak a jól megszokott helyekre jársz vásárolni.

  • Igazából nem akarod kifejezni sem önmagad, sem az aznapi hangulatodat, csak jól akarsz kinézni, de nem tudod, merre indulj el.

  • Pontosan nem tudod, miben néznél ki jól / jobban. Nem tudod, merre indulj el, mert túl nagy a káosz a szekrényekben és/vagy a boltokban.

  • Ki szeretnéd fejezni magad az öltözködéseddel, de úgy érzed, nem illene a jelenlegi munkahelyedre, beszabályoz a dress code vagy az életstílusod nagyban eltér a vágyott stílustól. (Például rohangálós, kisgyerekes anyuka vagy és Katalin hercegnő ruhatáráért dobban meg a szíved.)

  • Az ízlésed a lakásdekoráció vagy az ajándékválasztás terén kiváló, de az öltözködésnél úgy érzed elvesztél és nem tudod ezt a képességedet alkalmazni.

  • A vágyott stílust (a vágyott külsőt) nem tudod megfizetni és nem vagy hajlandó kompromisszumokra.

  • Olyan ember stílusáért rajongasz, aki igazából teljesen távol áll tőled, mind életmódban, mind gondolkodásmódban, esetleg mind életkorban.

  • Túl fáradt vagy önmagaddal foglalkozni, nincs időd elmélyedni abban, mire is vágysz.

  • Mindenkit szebbnek, értékesebbnek, izgalmasabbnak találsz önmagadnál és az életednél.

  • Úgy érzed az a helyes, ha az életkorodnál jóval fiatalosabban vagy jóval öregesebben öltözködsz, a saját korosztályod öltözködése valamiért taszít.

  • Benne ragadtál az ifjúkorod divatkorszakában, mert ebben komfortosan érzed magad és nincs jobb ötleted, mit csinálhatnál másképp. (Például kamaszkorod óta mindig farmerban és pólóban jársz.)

 

Ez a változástól való félelem, azaz a feltartóztatott fejlődés.

 

Az emberek öltözködésüket tekintve képesek abban a korszakukban megragadni, amit

  • a fénykorukként éltek meg (Például: a kamaszkora az és felnőttkorában is pontosan ugyanazt a stílust hordja.) vagy esetleg
  • a legrosszabb időszakuknak éreznek. (Például: a szigorú vallásos nevelés hatására elítél minden olyan öltözéket, ami nem hasonlít az övére.)

Mindkét esetben a ruhákból időgépek lesznek, melyek lélekben visszarepítenek a múltba.

 

Úgy érzed, valamelyik pontban ráismertél magadra?

Ha valamit kihagytunk, írd meg nekünk!

 

 

Mit lehet tenni?

  • Mondj le arról, hogy rövid idő alatt túl leszel az egészen. Egyetlen vásárlós hétvége alatt nem lehet egy új stílust (vagy egy új életformát) kialakítani, ami önazonos, de egy jó alapruhatárt össze lehet rakni, akár egy stílustanácsadó szakember segítségével. Egy barátnőnek vagy családtagnak ez túl nagy teher lehet és valószínűleg ugyanazokat a köröket futnátok, mint már évek óta. Nagy változás nem lenne. Ez egy folyamat, itt csak lépésről lépésre tudsz haladni, pénztárcától függetlenül.

  • A kedvenc ruhadarabjaid, ha már nem adnak elég magabiztosságot, elég örömet, tudomásul kell venni. Az ember folyamatosan változik, más életszakaszba léptél, más a fontos, nem tetszenek azok a színek, anyagok, fazonok, amik eddig igen. Ne szégyenkezz, ne feszengj, csak tudatosan lépj tovább.

  • Mindent fel kell próbálni, mielőtt megvennéd. Ki kell derülnie, hogy érzed benne magad? Ha valamiben nem érzed jól magad, bármilyen trendi is, felejtsd el. Ne kínozd magad, ne kínozd a lelked ilyen felesleges dolgokkal, inkább keresd meg, amiért nemcsak a szemed, de a lelked is megdobban. Próbálj fel minél több, természetes anyagból készült divatos darabot.

  • Szerezz gyakorlati tapasztalatot a különböző szabásvonalú, -textúrájú darabok felpróbálásával. Hogyan érzed benne magad? Ne csak elképzeld és előítéletesen állj minden újdonsághoz, hanem próbáld ki, próbáld fel. Nem baj, ha órákat is vesz igénybe. Akár hetente többször is visszamehetsz próbálni, gyakorolni, pénzköltés nélkül. Csak akkor vedd meg, ha tényleg beleszerettél. Fogd fel játéknak és tanulásnak. (Például ma a H&M-et tanulmányozom, holnap meg a Zara-t.) Ha időt akarsz nyerni, kérd stílustanácsadó szakember segítségét.

  • Ne akard senki gardróbjának a tartalmát leutánozni, csak az egyediségre törekedj. Ez a te intimszférád része. Kerüld tudatosan a hasonlóságot a barátnődével, a testvéredével, vagy bárki máséval, mert ezzel az önazonosságodat veszélyezteted.

  • Ne hagyd, hogy bárki beleszóljon, belenyúljon (kipakoljon vagy bepakoljon), a te akaratod nélkül a ruhásszekrényed tartalmába (például férj, anyós, barátnő vagy egyéb családtag). Ez a te legszemélyesebb területed. A stílusod kialakításakor erre különösen figyelj, ne vedd félvállról.

  • Találd meg a színeidet, amiben magabiztos vagy! A legtöbb ember állítólag ösztönösen vonzódik a saját színeihez, de a gyerekkortól rá ható külső hatások nagyban befolyásolják és akár félre is vihetik. Ha biztos akarsz lenni, mi áll jól, keres fel egy színtanácsadót.

  • Vannak basic ruhák, amik szinte stílustól és életkortól függetlenül, kitöltik (azaz ki kellene tölteniük) a ruhatáradat. Ezek nélkül nincs harmonikus ruhatár. Olyanok, mint az autónál az alapfelszereltség. Megy nélkülük is az autó, de nélkülük sok praktikus funkció elvész.

 

Összefoglalva

 

Fontos, hogy minden darabod olyan legyen, amiben jól érzed magad, amit szeretsz viselni, illetve ezek könnyen kombinálhatóak legyenek egymással. A ruhadarabok halmozása helyett inkább a kiegészítők váltogatását javasoljuk, mert ezzel könnyen elérhetjük, hogy a szettünk mindig más és más legyen, mégis harmóniát sugározzon.

 

 

Ha kérdésed vagy témajavaslatod lenne, csak írj nekünk!

A Stílustükör csapata

www.stilustukor.hu

Keress minket a Facebook-on!

 

Források:

Stílustükör 1. – A stílus és a lélek titka nőknek című könyv

 

 

Ha a stílusod kialakításával kapcsolatban további kérdésed lenne, keresd

Tankó Judit szín- és stílustanácsadót bizalommal!

https://www.jujuszinesstilus.hu

https://www.facebook.com/jujuszinesstilus

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!