Aki érzelmi hullámvasútra vágyik

  1. rész

Egy manapság igen divatos és különleges programon jártunk: kipróbáltuk, milyen is egy színtanácsadás. Egy laza, nevetős, mókás alkalomra számítottunk, de nem így lett. Bár semmi rosszra nem kell gondolni, mert igen tanulságos lett! Átgondoltuk és pontokba szedtük elvárásainkat, benyomásainkat, véleményünket. Ha már te is részt vettél ilyen programon, írj róla nekünk! Hasonlítsuk össze a tapasztalatainkat! Nézzük, mi hogyan látjuk! 🙂

Tanácsadás előtti elvárásaink

Több évtizede felgyűlt apró-cseprő kérdéseimre kapjak komplex választ.

Tudjam, milyen színeket hordhatok ruhában, sminkben, milyen hajszín való nekem.

Tudjam viselni, kombinálni is a számomra előnyös színeket.

Magabiztosabbá, tudatosabbá váljak a vásárlásban.

Segítséget kapjak abban, hogyan tudom a stílusomat úgy fejleszteni, hogy az életvitelemhez-személyiségemhez jobban illeszkedjen. (Ennek a programnak nem volt része a stílustanácsadás, mert az a testalkatelemzéssel együtt van.)

Miről szólna a tanácsadás, szerintünk?

Elbeszélgetéssel kezdődne: kik vagyunk, miért fontos nekünk ez a tudás, mit várunk el tőle, van-e olyan dolog, ami különösen érdekel, vagy amiről nem szeretnénk hallani. (Pl. akit nem érdekel a sminkelés vagy ragaszkodik a jelenlegi hajszínéhez.)

A színtanácsadás során Johannes Itten osztrák festőművész, művészetpedagógus elmélete alapján, színrendszerének egyszerű és közérthető ismertetése után, színkendők segítségével meghatározzák a színtípusodat/évszaktípusodat.

Fény derül azokra a színekre, amik a legelőnyösebbek számodra és azokra, amelyeket inkább kerülnöd kell. Az előnyös színárnyalatok segítségével ragyogóvá válik a szemed, a bőröd, kisimulttá az arcod.  Ebből is láthatod, hogy semmiféle ezotériáról nem szól, csak alkalmazott színtan-fizika és egy kis pszichológia az egész, sok objektivitással, kevés szubjektív tényezővel.

Megmutatják, milyen színek közül válogass ruhákat, kiegészítőket, milyen hajszínben gondolkodj. Inspirációs képek segítségével megtudod, milyen anyag-, mintaválasztás, milyen ékszerek, táska, cipő teszi megjelenésedet harmonikussá.

Arra is kapsz ötletet, hogyan kombináld a színpalettád árnyalatait és melyik színnel, színpárral milyen hatást tudsz elérni a megjelenésedben.

A tanácsadás végén, az évszaktípusodnak megfelelő (nyomtatott) stílusfüzetet és színkártyát kapsz. Ezek segítségedre lesznek, hogy megtaláld az üzletekben a Neked való árnyalatokat.

Természetesen minden szakembernél más-másképpen zajlik egy színtanácsadás, ezért érdemes utánajárni a szolgáltatás pontos menetének. Van, akinél a színtanácsadás magában foglalhatja a stílustanácsadást is, míg másnál a testalkatelemzéshez, mint külön szolgáltatáshoz tartozhat hozzá.

A színtanácsadás lelki hatásai, amit magunkon tapasztaltunk (az a bizonyos lelki hullámvasút)

A tanácsadáson a színeken keresztül belenyúl az emberek érzelmi világába, lelki intimszférájába, hisz a színek nemcsak fizikai tulajdonságokat hordoznak, hanem egyben érzelmeket  is közvetítenek, ezért a szakembernek végig tapintatosnak kell lennie.

A tanácsadó nem veheti figyelembe, mit jelent neked az a szín, mert félreviszi a színtípusmeghatározást. Csak arra kell figyelnie, milyen szín áll jól, nem arra, hogy mennyire tetszik neked. (Viszont azon se szabadna meglepődnie a szakembernek, ha esetenként nemcsak pozitív érzelmeket vált ki, hanem például elutasítást, dühöt, frusztrációt, esetleg sírást okoz. Ez mindkettőjük számára érzelmi megterhelést jelenthet.)

A tanácsadó egy-egy színnel kapcsolatban nem tudhatja, mit jelent neked, milyen élményeid kötődnek hozzá. (Pl. imádod a királykék színt és az első randin is ez volt rajtad, de kiderül, borzasztóan áll. Vagy éppen ellenkezőleg: utálod a x, y színt, mert az első nagy szakításkor azt viselted, de a szakember szerint szuperül áll. Ez már a te döntésed, hogyan küzdesz meg ezzel a helyzettel, hiszen a színkártyádon valószínűleg ott fog virítani az a szín.)

Egy speciális látásmódot kapsz. Johannes Itten rendszere jól átlátható, hasznos és praktikus. A színtípusod megismerésének folyamata valószínűleg kellemes lesz, de ne lepődj meg, ha egy-egy színre váratlan érzelem törne fel belőled. Nincs ezzel semmi gond.

Ez is egyfajta önismereti utazás. 🙂

Egy szakértő szemével, aki másképpen látja

Tankó Judit (JuJu) szín- és stílustanácsadó szerint a tanácsadás során szinte biztos, hogy találkozunk olyan színnel, amihez negatív érzelmek kötődnek. Esetleg ott abban a pillanatban úgy gondolhatjuk, „Na én ezt biztos nem fogom viselni!”, annak ellenére, hogy látjuk, milyen jól áll. Azonban, aki már elmegy egy ilyen tanácsadásra, az valószínűleg azért teszi, mert szeretne jól öltözködni, jó benyomást kelteni. Emiatt egy színtanácsadás után akaratlanul is azok az árnyalatok fognak a szemünk előtt lebegni, amik a színpalettánkról valóak, amit a tanácsadó javasolt nekünk, és (ideális esetben) mi is meggyőződtünk róla, hogy azok az előnyös színeink. Saját és ügyfeleim tapasztalatából is azt látom, hogy bármennyire is vannak olyan ruháink, amik nagy kedvencek voltak, ha kiderül róluk, hogy a színük számunkra nem megfelelőek, tanácsadás után már nem úgy tekintünk rájuk. 🙂

 

 

Mire jó a tanácsadás, szerintünk?

Pénzt spórolsz, mivel csak azokat a ruhákat fogod megvenni, amik színtípusodnak megfelelőek.

Időt takarítasz meg, hiszen nem fogsz órákon át nézelődni tanácstalanul egy üzletben.

Leegyszerűsödik a ruha, cipő és ékszer, stb. vásárlása. Sokkal elégedettebben és hamarabb távozol az üzletből az újabb szerelem daraboddal.

A fodrászoddal is jobban tudsz majd kommunikálni, mert pontosabban tudod kérni, mit szeretnél. (Pl. hamvas barna árnyalatú festéket szeretnék vörös pigment nélkül.)

Megkönnyebbülsz, mert egy jól használható tudást kapsz, így nem lesz olyan alkalom (vagy nagyon kevés), hogy rossz színben, színárnyalatban jelennél meg. Ez különösen fotózások, állásinterjúk, vizsgák alkalmával jelentős stresszcsökkentő hatású.

Önbizalmat, magabiztosságot ad.  A mindennapos bókok jobb kedvre derítenek, növelik a magadba vetett hitedet. Egy önismereti utazás a múltban, jelenben és a jövőben.

Védelmet ad a vásárlásfüggőségtől és egyéb kóros vásárlási szokásoktól.

Felesleges lesz és nevetségesen gyerekesnek fog tűnni a ruhák, cipők, táskák halmozásának a szokása.

Évente kevesebb ruhát fogsz kidobni, mert ami van, azt megbecsülöd, mivel céltudatosan-tudatosan választottad. Ha eddig rosszul voltál a “környezettudatos vásárlás” kifejezésétől, a kapott tudás hatására, önkéntelenül is környezettudatos vásárló leszel.

A káros öltözködési szokások legyőzhetőek vele. (Pl. túl sok színt kombinálása.)

Egyszer kell kifizetned a tanácsadás díját, utána egész életedben tudod hasznosítani a tanultakat. 🙂

Nem utolsó sorban a gyakorlás által egy céltudatosabb és tudatosabb vásárlóvá válsz, így hozzájárulsz környezeted megóvásához, és a fair trade divat térnyeréséhez.

Folytatása következik! 🙂

Ha kérdésed vagy témajavaslatod lenne, csak írj nekünk!

A Stílustükör csapata

www.stilustukor.hu

Keress minket a Facebook-on!

Források:

Stílustükör 1. – A szépség és a lélek titka nőknek

Stílustükör 2. – A ruhatárról másképpen nőknek

https://www.jujuszinesstilus.hu

https://www.facebook.com/jujuszinesstilus/

Címkék: , , , , , , ,
Tovább a blogra »