Mi lehet az a ruhabarab, ami minden nő szekrényében kiemelt helyet foglal el és már 90 éves? Kitaláltad? IGEN! A little black dress! A kis fekete ruha (azaz a little back dress – LBT) egy egyszerű, egyenes szabású, gyakran rövid, fekete színű cocktail ruha, de sokkal több ennél. Egy igazi örökzöld, ikonikus ruhadarab, amely minden, magára valamit is adó hölgy ruhatárában megtalálható. A kis fekete ruha alapvetően mindig jó választás és nehéz vele mellényúlni.
A ruhácskát hagyományosan Coco Chanel nevéhez kötik, ugyanis ő és Jean Patou divattervező álmodta meg 1926-ban, de az évtizedek során sok módosításon esett át. A ruhácska először a Vogue magazinban jelent meg „Chanel Ford” néven. A névválasztás nem volt véletlen, ugyanis Chanel azt szerette volna, hogy a Ford T-modelljéhez hasonlóan egy sokak számára elérhető, semleges színű, kiegészítőkkel jól variálható terméket dobjon a piacra, ami Chanel szavaival élve: „minden nő ízlésének megfelel”. Mottója volt, hogy „A luxus nem a szegénység ellentéte, hanem az ízléstelenségé.”
Chanel a hosszú pulóverszerű felsőrészt A-vonalú szoknyával ötvözte és a ruhákat a női alakhoz igazította. Az igazi ellenérzést ruha fekete színe adta, ugyanis egészen idáig a fekete hagyományosan a vénasszonyok és a gyász színe volt. Chanelnek azonban erről is más volt a véleménye: „”A világ legszebb színe az, ami jól áll neked.”
Amikor bemutatták a ruhát, sokan fanyalogtak, mondván, nem művészi és személytelen is. Ezzel ellentétben Chanel úgy vélte, hogy „az egyszerűség az igazi elegancia titka”, és az idő őt igazolta. A kis fekete egyszerűségével hamar rengeteg rajongót szerzett, akik a ruhát az eleganciával és jó ízléssel azonosították. A praktikus eleganciát tükröző ruha népszerű maradt a nagy gazdasági világválság idején is, amikor a nők nem tudtak sokat költeni az öltözködésre. A 30-as években a híres rajzfilmsztár, Betty Boop figurája népszerűsítette a ruhadarabot, míg Hollywoodban a Technicolor őrületnek köszönhetően maradt divatban, mivel a fekete ruha a filmkészítők szerint mindenhez passzolt. A kis fekete a második világháborúban is megőrizte népszerűségét, ekkor már egyfajta egységes trendnek számított a munkahelyeken.
A háború után, 1947-ben Christian Dior bemutatta legújabb kollekcióját, melyet New Look-nak neveztek el. A bemutatóján szintén nagy szerepet kapott a fekete ruha, de Dior már a veszélyes nő szimbólumaként használta a fekete színt. A ruha sziluettjét keskeny derék jellemezte, amely kihangsúlyozta a mellet és a csípőt. A szoknyarész megmaradt A-vonalúnak és féllábszár-középig ért. Dior hangot is adott Chanel iránti nagyrabecsülésének, amikor azt nyilatkozta, hogy „Fekete ruhája és fehér gyöngyei forradalmasították a nőt és a női öltözködést”.
Azonban a ruha igazi legendává csak 1961-ben vált, amikor az Álom luxuskivitelben (Breakfast at Tiffany’s) című romantikus vígjátékban Audrey Hepburn egy Givenchy által tervezett, kis fekete szatén ujjatlan ruhájában szerepelt, amit fekete magas sarkú, kalap és kesztyű egészített ki. Ez az elegáns tiszta fekete szett pedig annyira híres lett, hogy 2006-ban Londonban 167 millió forintért (£467 200) árverezték el.
Ettől kezdve az elegáns és nőies megjelenés egyik alappillére lett, és népszerűsége a mai napig is töretlen. Azóta sok stílusváltozáson ment át, de a lényege örökre ugyanaz: egyszerre sikkes és elegáns, visszafogott és kihívó. A nők lassan kilencven éve érzik úgy, hogy a kis fekete ruha széppé és elbűvölővé teszi őket, sosem megy ki a divatból, sokoldalú és megfizethető. Biztos választás akkor is, amikor tanácstalanul állunk a ruhásszekrényünk előtt és nem tudjuk, hogy mit vegyünk fel. Gyakorlatilag bármilyen alkalomra fel lehet venni, legyen az egy állásinterjú vagy egy esti parti.
Karl Lagerfeld elhíresült mondata szerint: „Senki sem alulöltözött vagy túlöltözött egy kis fekete ruhában.”
Éppen ezért vált a női gardrób legfontosabb elemévé.
Bárki viselheti, hiszen a fekete szín, és egy rafinált szabás jól elrejti a plusz kilókat. Vékony testalkatú hölgyeknek tökéletes választás, ha a szoknya ceruza fazonú, míg a molett alkathoz előnyös lehet a deréktől bővülő, “A” vonalú szoknya.
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Források:
Stílustükör 1. – A szépség és a lélek titka nőknek
Stílustükör 2. – A ruhatárról másképpen nőknek
https://hu.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: