„A stílus maga az ember”
Ez az ominózus szállóige 1753-ban hangzott el először Georges-Louis Leclerc de Buffon gróf akadémiai székfoglaló beszédében. De ki is volt ez az ember?
Georges-Louis Leclerc de Buffon 1707-ben született Burgundiában egy dúsgazdag nemesi családba és felnőve vasgyárosként maga is sikeres üzletember lett, így egész életét a természettudományoknak és a közügyeknek szentelhette.
Már fiatalon beutazta Franciaországot, Angliát és Itáliát, majd visszatérve, 26 éves korában a párizsi akadémia tagja lett és 32 éves korában a királyi gyógynövénykert igazgatói székét is elfoglalhatta. Érdeklődött a vulkanológia, a matematika, a filozófia és az entomológia iránt, de fő kutatási területei a botanika, a biológia és a zoológia voltak. Könyvet írt a Föld keletkezéséről, valamint az élőlények és az ásványok természetrajzáról, tette mindezt gyönyörű prózába foglalva. A kihalt fajok fogalmának megalkotásával megnyitotta az őslénytan fejlődésének útját. Részt vett egy 44 kötetes, összefoglaló természetrajz összeállításában is, amiért XV. Lajostól grófi címet kapott.
Isaac Newton írásait francia nyelvre fordította és a világítótornyokhoz feltalált egy speciális lencsét.
Még életében bronzszobrot állítottak neki a Champ-Élysées-n.
1788-ban, 80-éves korában, Párizsban érte a halál, grófi címét fia örökölte.
Elhíresült mondásának értelme, hogy a stílus nem pusztán egy díszítő kellék, hanem az ember személyiségének közvetlen megnyilvánulása, gondolatainak tükre.
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Források:
Stílustükör 1. – A szépség és a lélek titka nőknek
http://mindenuttjooo.blogspot.com/2017/09/chateau-de-montbard-parc-buffon.html
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: