Stílustükör - Légy önmagad stylistja!

Lóverseny a kalapok bálja

A kalapok története a régi időkbe nyúlik vissza és a mai modern időkben némileg összefonódott az elit körben zajló lóversenyek világával.

Nézzük, honnan származnak napjaink kalapjai.

A görög női terrakotta szobrok szerint a nap ellen már akkor is viseltek szalmakalapot, a tholiát, mégpedig a fejüket betakaró nagykendő, a himation tetején. A római nők viszont a himationhoz hasonló nagykendőt, a pallát használták. A középkorban a férjes asszony fejfedője a fejkendő vagy főkötő volt, ami a XV. században hatalmas méreteket öltött. Lady Beatrice Arundel 1439-ből való szobrán már ott látható a cornette: egyszerű, koronás főkötő, amelyen kétoldalt egy-egy félméteres szarv volt.

Ezt követte az 1450-es években a hennin, a méteres cukorsüveg, amiről fátyol lógott le. A XVI. század húszas éveiben a német hölgyek széles karimájú, piros kalapot hordanak, fehér tollal.

A XVIII. században kitört a kalapőrület. Ennek nyomán 1778-ban a legdivatosabb kalap hadihajó alakú volt. A XIX. századtól az egyszerű vonalú, visszafogott eleganciájú kalapok jöttek divatba. A széles karima is elterjedt lett. Az 1920-as évek rövid bubifrizuráihoz a fejre simuló harangforma illett. A II. Világháború után változást jelentettek Christian Dior modern, mesevilágszerű kalap kollekciói, melyek a háború történéseiből egy menekülést kínáltak.

Az ötvenes évektől a kalapok háttérbe szorultak, például a tupírozott frizurák miatt. Manapság a hétköznapokban a kalapok már nem jelölnek társadalmi rangot, hanem a stílusos öltözködés kellékei lettek, ezért bátran hordhatóak. Ilyen esemény például az Epsomi Derby.

A világ legnagyobb presztízsű lóversenye az Epsomi Derby, melyet 1780 óta eddig minden júniusban megrendeztek, idén 238-ik alkalommal. A verseny, kötelező esemény az angol hírességek számára és a királynő külön dísztribünnel rendelkezik. De nem kell ahhoz kékvérűnek lenni, hogy beléphessünk a lóversenyzés szentélyébe. Ha éppen arra járunk, és kedvünk támad, ne hagyjuk ki az eseményt!

Csakhogy nem mindegy, hogy miben jelenünk meg az eseményen, ugyanis szigorú dress code van életben. Farmer, edzőcipő, póló tilos! Előírás a férfiaknak az egy, vagy kétrészes öltöny inggel, nyakkendővel, esetleg zsakett, kalappal, cilinderrel. Lehetséges alternatíva a katonai díszegyenruha. A hölgyek számár előírás az elegáns, hivatalos (formal) nappali ruha, vagy nadrágkosztüm kalappal, elegáns fejdísszel. A gyermekeknek csupán csinos öltözék a kikötés.

 

Ha kedvet kaptál az Epsomi Derby-hez, már most kezd el szerveszkedni. Hidd el, egyszer megéri ott lenni!

 

 

Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!

A Stílustükör csapata

www.stilustukor.hu

Keress minket a Facebook-on!

 

Források:

Stílustükör 1. – A szépség és a lélek titka nőknek

Stílustükör 2. – A ruhatárról másképpen nőknek

https://en.wikipedia.org/wiki/Epsom_Derby

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!