A magyarországi nagyipari ruhaipar a második világháború után alakult ki. Ezt megelőzően a ruházati termékek előállítása csak kisipari tevékenység keretében folyt. 1938-ban az 1–3 emberrel dolgozó mintegy 23 000 szabó kisiparos mellett az akkor létezett 66 konfekcióüzemben mindössze 2800-an dolgoztak, és ezek termékei meglehetősen alacsony színvonalúak voltak. (Ebből ered a „konfekcióruha” kifejezés korábban meglehetősen lebecsülő értelmezése.)
1950-től a szabó kisiparosok, segédek jelentős részét beléptették az akkor alakított szövetkezetekbe, ezek nyitó termelőeszközei a tagok által bevitt eszközök voltak. Később a szövetkezetek jelentős része is átállt a tömegtermelésre és ez megnyitotta az utat a szakképzetlen munkaerők alkalmazása előtt is. A szabó kisipari szövetkezetek mellett az ún. háziipari szövetkezetek tevékenységének is jelentős részét tette ki a hagyományos ruhaipari tevékenység. Az új ruhagyárak létrehozása a munkahelyteremtésnek is fontos eszköze volt.
A legnagyobb hazai ruhaipari vállalatok voltak: Vörös Október Férfiruhagyár (VOR), Május 1 Ruhagyár (Elegant), FÉKON Ruházati Vállalat, Debreceni Ruhagyár, Szegedi Ruhagyár, Zalaegerszegi Ruhagyár (ZAKO), Soproni Ruhagyár. Ezek a vállalatok a törzsgyár mellett általában számos vidéki üzemmel is rendelkeztek illetve szövetkezetekkel, tanácsi vállalatokkal is végeztettek bérmunkát.
Május 1-je alkalmából emlékezzünk meg a ruhagyárról, mely erről a napról kapta a nevét.
A józsefvárosi Elnök utcában található honvédségi ruharaktár épületében a harmincas években létesült katonai ruhagyár. A második világháború alatt zsidó lányok, asszonyok munkaszolgálatként itt varrták a katonaruhákat, majd 1958-tól kezdve ez lett a Május 1. Ruhagyár (a civil ruhák gyártásától fogva pedig Elegant – Május 1. ruhagyár), amely egészen 1994-ig működött.
A ruhagyár tevékenységi köre a következőképen alakult:
9117 Könnyűipari kutatás, kísérleti fejlesztés
1751 Bőr- és szőrmeipar
1761 Textilruházati ipar
7417 Általános műszaki fejlesztési szolgáltatás
5211 Áruk, műszaki-szellemi termékek és szolgáltatások külkereskedelme
1413 Gépek és gépi berendezések technológiai szerelése
5142 Ruházati kiskereskedelem
A gyár elnevezése persze kihagyhatatlan “poén” lett a május elsejei felvonuláson – a dolgozók rendre az első felvonuló csapatok között integettek a dísztribünön ülőknek, ezzel mutatva jó példát minden szocialista munkásnak. Hiszen a Május 1. ruhagyárban minden napot munkával ünnepeltek a dolgozók.
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Források:
Stílustükör 1. – A stílus és a lélek titka nőknek című könyv
https://hu.wikipedia.org/wiki/Ruhaipar#A_ruhaipar_Magyarorsz%C3%A1gon
http://www.hannabisofa.hu/single-post/2016/08/17/A-M%C3%81JUS-1-RUHAGY%C3%81R-MEGVAN-1
http://jozsefvarosanno.ucoz.com/index/majus_1_ruhagyar/0-135
https://www.nlcafe.hu/oltozkodjunk/20170501/majus-1-ruhagyar-fotok/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: