Az emberek által használt kommunikációs formák egyike sem olyan elemi és annyira őszinte, mint a testbeszéd. Hiába a jó ruha, jó smink, jó frizura, ha testbeszédünkkel nem vagyunk tisztában és olyan információkat közvetítünk magunkról, melyek nincsenek összhangban külsőnkkel, ami oda-vissza is igaz.
Mi a testbeszéd? Testbeszédnek nevezzük a testünk (gyakran önkéntelen) mozdulatait, de ide tartozik a mimikánk és a testtartásunk is. A testbeszéd nagymértékben befolyásolja, de akár meg is határozhatja a rólunk kialakult első benyomást: tükrözi az érzelmi állapotunkat, az önbizalmunkat, mutatja, hogy mennyire vagyunk őszinték, nyíltak, rugalmasak vagy merevek.
Kommunikációnk során az emberek 7 %-ban a szavaink, 38 %-ban a hanghordozásunk és 55 %-ban a testbeszédünk alapján értelmezi az üzeneteinket. Testbeszédünk szerves része az öltözködés, ami egyfajta írótábla a kommunikációban. Néha téves vagy félreérthető információkat is közvetíthet.
Mit sugallhat a ruházat a szín-anyag-szabás hármasa részben vagy teljesen felerősítheti vagy tompíthatja a testbeszéd által kifejezett mondanivalót, de akár nagymértékben félre is vezethet. Jelenthet: nyíltságot-lágyságot, sokszínűséget-kreativitást, konzervativizmust-bohémságot, fenyegetést-agressziót, uralkodási vágyat, fokozott szexuális aktivitást-frivolitást vagy akár deprimáltságot stb.
Mások által félreérthető jelzések
- Ha vidám, élénk színeket viselsz könnyed anyagból, de merev, zárkózott, szigorúságot sugalló a viselkedésed.
- Ha kihívóan vagy nagyon színesen, bohéman öltözködsz, de zárkózott, visszahúzódó, prűdszerű a viselkedésed
- Ha túlságosan sportosan öltözködsz a hétköznapokban, de királynői az ülésmódod és a gesztusaid
- Ha elhanyagolt az öltözködésed, de választékos, kifinomult a beszédstílusod
- Ha kidolgozott, dekoratív ékszereket viselsz, de elhanyagolt a kinézeted (a ruházatod és a hajviseleted is)
- Ha modern, drága a ruházatod, de elhanyagolt a testápolásod
- Ha barátságos a hangod és a testbeszéded, de barátságtalan, komor színárnyalatú a ruházatod.
Önmagunk elfogadtatása, vagy mások előtt a figyelem felkeltése egy közösségen belül nemcsak a megfelelő öltözet kiválasztásával és testbeszéddel történhet, hanem a szóbeli jelzésekkel, azaz a beszéddel is, ami nagyon fontos.
Ez a mosoly, a barátságos arckifejezés és a nyílt tekintet, mely szimpátiát és bizalmat kelt másokban.
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Forrás:
Stílustükör 1. A szépség és a lélek titka Nőknek című könyv
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: