Ha a plázában állva vagy az internet előtt görnyedve elhatalmasodik rajtad a hörcsög-szindróma, nincs mit tenni, gondolnád. Pedig ez nem így van. Igenis van remény!
Belegondoltál már abba, vajon mi alapján választod ki a ruháidat? Miért döntesz az egyik és nem a másik ruhadarab mellett? A személyiségedről, az aktuális hangulatodról, sőt a legbelső vágyaidról is rengeteget elárul, amit éppen viselsz.
A tökéletes vásárlási élmény nem fejeződik be a boltban. Megtalálni, megvenni és birtokba venni számodra fontos dolgokat csodálatos érzés. A rád törő vásárlási kényszernek lelki okai lehetnek, hogy miért akarsz hirtelen felindulásból vásárolni:
Bármi is ennek az oka, maga a vásárlás kiváltja és fokozza az agy jutalmazási központjának aktivitását. Minden egyes várva-várt vásárlás után az agy a boldogságérzésért felelős dopamin nevű hormont termeli. Ez tartja fenn a vásárlási kényszer folyamatát.
Ezek a vásárolgatások pótcselekvések, melyek nem oldják meg a valódi problémákat, csak ideig-óráig csökkentik a feszültséget. Alapvetően a problémával nem vagy képes megbirkózni, erre kellenek a pótcselekvések, mint szorongáscsökkentők.
A ruhavásárlás az önkényeztetés egy formája is lehet. Ha az első, kifejezetten a shoppingolással kapcsolatos tapasztalatod pozitív volt, akkor később is nagy valószínűséggel fogod feszültségoldásra használni. Ilyenkor az agyban a csökkenő stressz-szint jelenti a pozitív visszajelzést. A boltban a nap nehézségei is feloldónak és elfelejtődnek. A shoppingolás egy önjutalmazási folyamat. Általa úgy érzed, törődsz magaddal és kárpótlás a szenvedéseidért. Egy hosszú, nehéz nap után így egy gyors jutalmat kapsz, amit könnyen meg lehet szokni. Ha valamiért nem tudsz vásárolni menni, azzal csak növekszik a feszültséged és már érezheted is, hogy kialakult a függőség.
Sokan azért vásárolnak, mert mások vágyát, akaratát teszik magukévá (pl. barátok, reklám), nem a saját belső igényeiket követik.
Ha állandóan képekkel bombáznak, akkor egy idő után könnyen elhiheted, hogy tényleg arra a valamire vágysz.
Ha hidegebbre vagy melegebbre fordul az idő, ha történik valami, ha nem történik semmi, ha a szekrényedet kinyitva rád tör a „nincs egy rongyom sem” érzés és már rohansz is vásárolni VALAMIT. Észre sem veszed, de a hörcsög-szindrómából, (azaz az impulzus-vásárlásból) származó ruhát általában soha sem veszed fel, mert otthon már nem is tetszik, ezért a lakásod tele van „vásárlási trófeákkal”.
Ha a szabadidőd nagy részét a vásárolgatás tölti ki, azt sem veszed észre, hogy közben elfelejtesz igazán élni és a céljaiddal foglalkozni, ami hosszú távon felőrölheti az életed.
Ha érzelmileg nagyon fenn vagy lenn vagyunk, vásárlással terelhetjük vissza az érzelmeinket a komfortzónán belülre.
Ez hosszútávon nem jó megoldás, mert:
Folytatás következik…
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Források:
Stílustükör 1. – A stílus és a lélek titka nőknek című könyv