Stílustükör - Légy önmagad stylistja!

Hörcsög-szindróma – a kezdetek

Ha a plázában állva vagy az internet előtt görnyedve elhatalmasodik rajtad a hörcsög-szindróma, nincs mit tenni, gondolnád. Pedig ez nem így van. Igenis van remény!

Belegondoltál már abba, vajon mi alapján választod ki a ruháidat? Miért döntesz az egyik és nem a másik ruhadarab mellett? A személyiségedről, az aktuális hangulatodról, sőt a legbelső vágyaidról is rengeteget elárul, amit éppen viselsz.

A tökéletes vásárlási élmény nem fejeződik be a boltban. Megtalálni, megvenni és birtokba venni számodra fontos dolgokat csodálatos érzés. A rád törő vásárlási kényszernek lelki okai lehetnek, hogy miért akarsz hirtelen felindulásból vásárolni:

Bármi is ennek az oka, maga a vásárlás kiváltja és fokozza az agy jutalmazási központjának aktivitását. Minden egyes várva-várt vásárlás után az agy a boldogságérzésért felelős dopamin nevű hormont termeli. Ez tartja fenn a vásárlási kényszer folyamatát.

Ezek a vásárolgatások pótcselekvések, melyek nem oldják meg a valódi problémákat, csak ideig-óráig csökkentik a feszültséget. Alapvetően a problémával nem vagy képes megbirkózni, erre kellenek a pótcselekvések, mint szorongáscsökkentők.

 

A ruhavásárlás az önkényeztetés egy formája is lehet. Ha az első, kifejezetten a shoppingolással kapcsolatos tapasztalatod pozitív volt, akkor később is nagy valószínűséggel fogod feszültségoldásra használni. Ilyenkor az agyban a csökkenő stressz-szint jelenti a pozitív visszajelzést. A boltban a nap nehézségei is feloldónak és elfelejtődnek. A shoppingolás egy önjutalmazási folyamat. Általa úgy érzed, törődsz magaddal és kárpótlás a szenvedéseidért. Egy hosszú, nehéz nap után így egy gyors jutalmat kapsz, amit könnyen meg lehet szokni. Ha valamiért nem tudsz vásárolni menni, azzal csak növekszik a feszültséged és már érezheted is, hogy kialakult a függőség

Sokan azért vásárolnak, mert mások vágyát, akaratát teszik magukévá (pl. barátok, reklám), nem a saját belső igényeiket követik.

Ha állandóan képekkel bombáznak, akkor egy idő után könnyen elhiheted, hogy tényleg arra a valamire vágysz.

Ha hidegebbre vagy melegebbre fordul az idő, ha történik valami, ha nem történik semmi, ha a szekrényedet kinyitva rád tör a „nincs egy rongyom sem” érzés és már rohansz is vásárolni VALAMIT. Észre sem veszed, de a hörcsög-szindrómából, (azaz az impulzus-vásárlásból) származó ruhát általában soha sem veszed fel, mert otthon már nem is tetszik, ezért a lakásod tele van „vásárlási trófeákkal”.

Ha a szabadidőd nagy részét a vásárolgatás tölti ki, azt sem veszed észre, hogy közben elfelejtesz igazán élni és a céljaiddal foglalkozni, ami hosszú távon felőrölheti az életed.

Ha érzelmileg nagyon fenn vagy lenn vagyunk, vásárlással terelhetjük vissza az érzelmeinket a komfortzónán belülre.

Ez hosszútávon nem jó megoldás, mert:

  • csak átmeneti, rövid hatású
  • elfedheti a nagyobb problémát
  • a nagyobb költekezés bűntudatot keltve ismét kimozdít az érzelmi komfortzónából, ami újabb vásárlásra ösztönöz.

Túlköltekező vagy? Már szinte kórós dolognak érzed? Van remény!

 

Folytatás következik…

 

Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!

A Stílustükör csapata

www.stilustukor.hu

Keress minket a Facebook-on!

 

Források:

Stílustükör 1. – A stílus és a lélek titka nőknek című könyv

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!