A csipke örök és a nőiesség látványos kifejező eszköze. Már őseink is tudták, hogy a lyukacsos, áttört anyag könnyedsége, légiessége nőies, reprezentatív megjelenést biztosít. Ez a testre és a lélekre is pozitívan hat, aminek stresszcsökkentő hatása van.
A luxusmárkák kollekcióinak tömegek számára történő, általában sokkal rosszabb minőségű, de megfizethető áron való másolása egész iparággá nőtte ki magát. Még divatos nevet is kapott: fast fashion. Ez ellen harcol a minőségi csipke, ami korunk egyik Amazonja.
A csipke apró mintás textília, melynek sajátossága, hogy a minta a textil készítése közben jön létre. A csipke különleges textúrája, könnyedsége, légiessége miatt nőies, dívás, dekoratív hatású, ezért az öltözködésben kapott először szerepet. Már az Árpád-kori leletekből is megállapítható, hogy az uralkodók asszonyai nemcsak pompás ékszereket, hanem aranyfonallal varrott, áttört főkötőt viseltek.
A mai értelemben vett csipke az itáliai reneszánsz alatt, Velencében keletkezett.
A csipkének két alapvető fajtája van. Itáliából terjedt el a varrott csipke, amelynek anyaga a fehér len fonal. Egy tűvel és egyetlen szál fonallal dolgoznak, gomblyukvarráshoz hasonló öltésekkel.
A vert csipke, az úgynevezett klöpli viszont több szállal készül; a verőpálcának nevezett orsókról a rájuk tekert fonalakat a henger alakú párnára tűzött gombostűk köré fonják, csavarják, szövik a megadott minta szerint. A vert csipke közvetlen elődje a rojt.
A brüsszeli csipke a világon az egyik legjobb minőségű. A legfinomabb brabanti lenfonalból készült, kétféle technikával: „varrással” és „veréssel”, amit belga területen fejlesztettek ki és vittek tökélyre. Aalst város környékén manapság is készítik és a legkorábbi időktől fogva a közeli Brüsszelben árusították, ezért általában “brüsszeli csipke” néven volt ismert. A másik technika a vert csipke, amely elsősorban Brugge város és környékén terjed el. Az egyik leghíresebb, ma is aktív manufaktúra a Louise Verschueren
Hazánkba több közvetítőn keresztül már a 19. században eljutott a csipkekészítés, csipkevarrás, -horgolás és -verés technikája és több műhely is kialakult, így a 20. század elejére a csetneki csipke. Először a felvidéki bányavárosokban terjedt el. Így vált híressé elsőként a gömöri csipke. Ám hamarosan követte a csetneki csipke és a halasi csipke is. Amilyen gyorsan elterjedt hazánk tájain a csipkeverés tudománya, olyan változatos motívumrendszere alakult ki: leggyakoribb mintája az életfa, a pávatollas összetett virágzat, a gránátalma és az indás díszítés.
Haute couture körökben sok-sok tüllel kombinálják, hogy ezzel is hangsúlyozzák légiességét, szemérmességét pedig átlatszó anyagokkal törik meg. Ez az anyag hordható minőségben már több szezonon keresztül visszatér a nőies nők ruhatárába. Hordható nappal az irodában, este pedig a szórakozóhelyen vagy a családi, baráti összejövetelen is nagy sikert fog aratni.
Hogyan viseld a csipkét?
- Minél jobb minőségű, szebb kivitelű csipkét vásároljál csak, mert az mutat igazán jól.
- Az öltözéked szabásvonala (stílusa) minél klasszikusabb, hagyományosabb legyen.
- A színe bármilyen lehet, de a rikító, neon színek a csipke nőies hatását ronthatják.
- A csipke mintája ne legyen túl áttetsző, anyaga ne legyen túl vékony. Legyen tartása.
- A csipke általában jól mutat a természetes anyagokkal, mint például a velúrral és a bőrrel.
- A kiegészítőket jól átgondoltan válaszd meg a csipkéhez, hogy harmonikusan hassanak.
- A csipke alól sehol se látszódjon ki a fehérnemű, még a melltartó pántja sem, mert nagyon közönségesen fog hatni.
Tisztításukat csak megbízható tisztítóra bízd vagy nagy körültekintéssel végezd el házilag. A gépi csipke anyagánál fogva jobban bírja a gyűrődést, mint a kézzel készített. Mosás előtt a csipkét be kell áztatni. Soha ne öntsön közvetlenül vizet a csipkére. Forró víz alkalmazása esetén a csipke összemegy. Töltsön meg egy tartályt desztillált, langyos vízzel és gyengéden nyomja bele a csipkét 30 percre. Száradás után magas hőfokon, vasalóruha segítségével vasalja és gőzölje a csipkét.
Az igényes csipke ruházat elkészítése és rendben tartása sok időt és fáradságot követel. A szépség megteremtése dolgos kezek munkája nélkül, magától nem megy végbe.
Ezért becsüld meg a minőségi csipkét!
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Csipke
http://www.lafemme.hu/stilus/341_ujra_itt_van
Stílustükör 2. A ruhatárról másképpen Nőknek című könyv
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: