A húsvét alkalmával a világ nagy része a pápára figyel. Ebbe beletartozik a pápa öltözéke is. Következő írásunk erről szól.
A pápák ruháját már több mint kétszáz éve a Gammarelli szabóság készíti. A Róma központjában működő Gammarelli egyházi szabóság előbb a bíborosok, majd a pápák ruháit készítette. Az üzlet falain a Gammarelli ruhát viselő pápák képei mellett egy oklevél látható, mely tanúsítja, hogy a Gammarelli a Vatikán hivatalos szállítója. A cég legfontosabb védjegye a diszkréció.
A római pápák a IV. századig nem viseltek megkülönböztető méltóságjelvényeket, illetve öltözéket. Azután fokozatosan megörökölték a római császár jelvényeit, részben adományozás folytán, amivel a császár jelezni kívánta, milyen fontosságot tulajdonít Péter utódának, részben pedig mert a birodalom hanyatlásával együtt Róma püspöke vált a legfőbb tekintéllyé Itáliában.
A pápa színei hagyományosan a császári színek: a bíbor és az arany (emellett Róma színei mindig is a piros és a sárga voltak). Az előbbi viselésének jogát kiterjesztette legszorosabb tanácsadóira, a kardinálisokra is (innét a magyar „bíboros” szó). Végül ez utóbbiaktól való megkülönböztetésül állandósultak a fehér színű kellékek viselései.
Korális ruha
A Szentatya ünnepi öltözete az ún. korális ruha (a kifejezés eredetileg a kórusimán, vagyis zsolozsmán viselt öltözéket jelenti), amit ünnepélyes kihallgatásokon (például államfők fogadásakor) és fontosabb egyházi jellegű találkozók alkalmával vesz fel. Egyes liturgikus cselekményeken is korális ruhát hord, általában akkor is, amikor nem ő celebrál, hanem csak részt vesz az eseményen. Ez az öltözet részben hasonlít a bíborosok, érsekek és püspökök ugyanilyen jellegű viseletéhez.
A pápák a XV. századtól szokásba vették a hosszú fehér karing állandó használatát, kezdetben még csak a saját piros öltözékük fölött. Az első ilyen fehérruhás pápának IV. Sixtust (1471-1484) tartják, az általa alapított vatikáni könyvtár számára készült képmás tanúsága alapján.
A fehér reverendára a pápa térdig érő csipkés fehér prelátusi karinget (rochetum) ölt, amire piros mozettát, továbbá aranyzsinóron függő mellkeresztet vesz. Fejét ilyenkor is a fehér pileólus fedi, lábát pedig piros bőrcipő. A camauro is hagyományosan a korális ruhához tartozott és a mozetta színéhez, illetve fajtájához alkalmazkodott.
A mozettára a pápa IX. Piusz óta széles, arannyal hímzett piros stólát vesz fel lelki hatalma jelzéseképpen.
Mozetta
A mozetta (mocétum, mozzetta), mint neve is mutatja, egy „csonka köpeny”, ami csupán a vállat és a felkart fedi, hátul pedig egy jelképes apró csuklyával van ellátva. A pápa a korális ruhához piros mozettát visel. Kifejezetten pápai sajátosság a húsvét nyolcadában használatos fehér damasztból készült, hermelinprémes mozetta.
Pápai palást (mantum)
A pápa kizárólagosan liturgikus ruhadarabjai közé tartozik a XIII. század óta ismeretes pápai palást (mantum vagy cappa pontificalis), ami a liturgikus színeknek megfelelően fehér vagy piros lehet, mindkét változatban gazdag aranyhímzéssel díszítve.
A rendes palásttól (pluviále) annyiban különbözik, hogy sokkal hosszabb és hátul uszályban végződik. Szegélyei a trón lépcsőit voltak hivatottak betakarni, ezáltal még magasabbnak, tehát magasztosabbnak láttatván viselőjét. Méretei miatt hagyományosan három személy segítsége kellett viseléséhez: két szegélyét egy-egy diakónus-bíboros fogta, az uszályt pedig a pápai trónálló herceg.
Elöl a racionálénak nevezett díszes csat (rationale vagy formale) fogja össze.
A liturgikus kötényt (gremiale) ma már csak a nagycsütörtöki lábmosáskor lehet látni.
Camauro
A camauro (neve szintén a camelaucumból ered) a fej egészét és a füleket is befedő „házisapka”, amit eredetileg a palotán belüli alkalmakkor. Noha korábbi eredetre megy vissza, a XIII–XIV. században vált a pápák jellegzetes kiegészítőjévé, mígnem a XVIII. század vége felé a pileólus kiszorította a divatból. Azóta – XVI. Benedek 2005-ös kísérletétől eltekintve – csak X. Piusz, majd XXIII. János elevenítette fel tartósan. Eddig az időig ezt adták az Apostoli Palotában felravatalozott pápára (azóta csak püspöksüveget).
A camauro a mozettával együtt volt a korális ruha tartozéka: télen hermelinszegélyű bársonyszövetből, nyáron pedig sima selyemből készült, illetve húsvét nyolcadában fehér damasztból, ugyancsak hermelinszegéllyel. Ez a sapka igen sok pápaképen látható (pl. a Szent Pál bazilika mozaiksorában).
Pileólus
A középkor folyamán alakult ki – valószínűleg a camauro egyszerűsödése révén – a klérus egészére jellemző fejfedő, a pileólus (olaszul zucchetto). A XX. század első feléig a papság is hordta (fekete színben), azóta kizárólag a főpapi hierarchia magasabb fokán állók saját viseletét képezi: lila jár a püspököknek és érsekeknek, piros a bíborosoknak és fehér a pápának. A selyemből készített, éppen csak a fej felső részét fedő sapka nem liturgikus viselet ugyan, de a reverendával együtt jár, tehát a szertartásokon is hordják a püspöksüveg alatt.
Püspöksüveg
A püspöksüveg (mitra) eredetileg a római pápa saját liturgikus fejfedője volt, amit azután kiváltságképpen adományozott más püspököknek, míg a végén ezek körében is általánossá vált. A pápa ugyanúgy használja, mint a püspökök, tehát szentmisén, körmenetben, imaórák szertartásán, illetve pl. az „Urbi et Orbi” áldáskor.
Három alapvető változata közül az ékkövekkel és gyöngyökkel díszített püspöksüveget (mitra pretiosa) vasárnapokon és nagyobb ünnepeken vieli. Az arannyal hímzettet (mitra auriphrygata) konzisztóriumon, továbbá nagyböjtben és adventben hordja, a Laetare és a Gaudete vasárnapok kivételével, végül az egyszerű, fehér selyemből készültet (mitra simplex) gyászszertartásokon és nagypénteken. VI. Pál az ékes mitra helyett is rendszeresen az arannyal hímzettet alkalmazta.
Mellkereszt
A püspökökhöz hasonlóan a pápa is mellkeresztet visel, ami latinkereszt-alakú és aranyból készült. Többféle, egyszerű és ékköves változata létezik. A XVIII–XIX. században csak szentmisén hordta, aranyzsinórra függesztve. IX. Piusz óta azonban aranyláncon a fehér reverenda fölött viseli.
A szentmisék, körmenetek és ünnepélyes áldások alkalmával a pápa öltözete manapság már – főleg a VI. Pál-féle reformok nyomán – csak néhány vonásában különbözik a metropolita érsekek liturgikus viseletétől. Sajátossága a ferula, ami a Római Pápa saját liturgikus méltóságjelvénye, ami megkülönbözteti őt a többi püspöktől és a jó pásztort idéző szimbólum is egyben. Hagyományosan egy görögkeresztben végződő bot.
Cipő
A pápák régen utazáshoz csatos piros bőrcipőt, házon belül pedig selyemből vagy bársonyból készült mokaszint hordtak (a római szenátori mulleus mintájára), piros színűt a korális ruhához és fehér színűt a reverendához. Felsőjére egy-egy keresztet hímeztek aranyszállal, ami a lábcsók szokásához, a római császároktól örökölt ősi tiszteletadási formához kötődött.
Miután VI. Pál ez utóbbi hagyományt megszüntette, a pápa immár minden alkalomra dísztelen, sima piros bőrből készült cipőt visel.
Figyeld meg, legközelebb milyen öltözéket visel Ferenc pápa!
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
www.stilustukorkonyv.cafeblog.hu
Forrás:
http://www.magyarkurir.hu/hirek/elkeszult-az-uj-papa-ruhaja
http://www.magyarkurir.hu/hirek/papai-viselet-1
http://www.magyarkurir.hu/hirek/papai-viselet-2
http://www.magyarkurir.hu/hirek/papai-viselet-3
http://albar.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=86477
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: