Az önkéntes egyszerűség (más néven #minimalizmus) vagy tudatosan egyszerű életmód, angolul simple living, minimalism, voluntary simplicity vagy downshifting) számos különböző, önként vállalt cselekvés és stratégia gyűjtőfogalma, amellyel az egyén tudatosan szembehelyezkedik a fogyasztói társadalom tendenciájával és a konzumizmussal. Jellemzője, hogy az egyén megelégszik azzal, amire szüksége van, szemben azzal, amit meg akar szerezni magának. Az önkéntes egyszerűség tudatos részvétel egy olyan világban, amely nagyobb lábon akar élni, mint amit a Föld tartalékai lehetővé tesznek számára.
Az önkéntes egyszerűség nem nevezhető egységes jelenségnek, választásának okai sokrétűek lehetnek és az adott személytől függnek: összefügghet a lelkiséggel, hittel, a kiegyensúlyozott életmódra való törekvéssel, a takarékossággal, lehetnek egészségügyi okai, magyarázható a környezetvédelemmel és az ökológiai lábnyom csökkentésére vagy éppen a minőségi idő növelésére irányuló vággyal, de azzal is, hogy küzdjünk a társadalmi egyenlőtlenség ellen.
A #kapszulagardrób elnevezés egyébként egészen pontosan az 1970-es évek brit divatikonjától, #Susie Faux-tól származik. Az ő elképzelése szerint bőven elég, ha a szezonális ruhakollekciónk mindössze 30-40, praktikus, egymással jól kombinálható darabból áll. Napjaink ún. “fast fashion” világában érdemes elgondolkodnunk azon, hogy a ruha- és cipővásárlási szokásaink mennyire passzolnak az életstílusunkhoz. Nekem pl. hiába tetszenek a #magas sarkú cipők, ha fél óránál tovább képtelen vagyok viselni őket, mert nem bírja a gerincem, és a talpam is lapos cipőért kiált. Ebből következően már eszembe sem jut betévedni a cipőboltok tűsarkú részlegére.
A #divatipar ezen kívül az egyik legnagyobb környezetszennyező a világon, nemcsak a gyártási folyamatok miatt, hanem az elképzelhetetlenül sok megunt, kidobott és újra nem hasznosított ruhák és cipők milliárdjai miatt. Így ha tudatosan vásárolunk, a környezetet is védjük.
Nem elég, ha néhány fekete-fehér ruhát beszerzünk és rongyosra koptatjuk a kedvenc farmerunkat. A minimalista #ruhatár lényege, hogy csak olyan ruhadarabokat tartalmazzon a gardróbunk, melyekbe szerelmesek vagyunk. Természetesen nem feledkezhetünk meg a naturálisabb, basic színpalettáról, hiszen neki köszönhetően válik ruhatárunk jól variálhatóvá. Ha ezek együtt vannak, akkor nem okoz gondot a reggeli öltözködés, hiszen jól kombinálható, igazi kedvencek közül válogathatunk, nem utolsó szempontként pedig nem áll a rendelkezésünkre végtelen számú opció.
Valaki MÁS kapszulagadróbja nem feltétlenül a MI kapszulagadróbunk.
A kapszulagadrób kialakításánál tisztában kell lennünk :
- a stílusunkkal,
- az életmódunkkal,
- a testalkatunkkal,
- a színtípusunkkal,
- és jó ha tudjuk, milyen „hibákat” követtünk el a múltban a ruhavásárlások során.
Ez mondjuk az alap, enélkül bele sem szabad vágni a minimalista gardróbba. Egy stylist ismerősömmel beszélgetve jutottunk arra, hogy nagyjából az a színtípus tudja a legkönnyebben megugrani a kapszulagadróbot, amelynek jól áll a fekete, a fehér, a szürke és a bézs. Emellett nem szívesen visel mintákat, és az alakja olyan, mint egy modellé, vagy klasszikus homokóra.
A minimalista ruhatár nemcsak az ésszerűen kiválasztott darabokon alapul, hanem fontos, hogy ezeket szeresd is hordani, ugyanakkor praktikusak és szabadon kombinálhatóak legyenek. Ahhoz, hogy el tudj kezdeni szelektálni, első lépésként a gardróbod egész tartalmát ki kell pakolnod. Tudom, ez nem egy kellemes művelet, de mindenképpen megéri. Nálunk a szekrény az ágyunk mellett van, így én mindent oda szoktam halmozni.
A kapszula gardrób létrehozása kemény szívet és kemény döntéseket igényel. Minden szelektálás alkalmával felteszem magamnak a következő kérdéseket, amelyek Neked is segíthetnek:
Viseltem ezt a ruhát/cipőt az elmúlt 1 évben?
Illik a mostani életstílusomhoz?
Passzol a többi ruhámhoz?
Jó még rám?
Szeretem hordani?
Ha bármelyik kérdésre NEM a válasz, akkor félreteszem. Tapasztalataim szerint, amit nem viseltem 1 éven belül, annak vagy az az oka, hogy nagy/kicsi lett, vagy éppen elhasználódott. Akkor sem veszem fel, ha valamiért nem szeretem, mondjuk nem áll jól, vagy az anyaga és szabása miatt nem kényelmes. Régebben irodában dolgoztam, és kellettek az elegánsabb szettek, de amióta itthonról végzem a munkám, a fő szempont a kényelem lett. Így az üzleti megjelenésű daraboknak is menniük kellett. Az így kiválasztott ruhák közül a drágább darabokat megpróbálom eladni, vagy elajándékozni, de a legtöbb megy adományként a rászorulóknak.
A saját kapszula gardróbod kialakítása függ tehát az aktuális életmódodtól és természetesen az adott évszaktól is. Vannak azonban olyan alapdarabok, amelyek mindig hordhatóak. Általában igaz, hogy jó, ha a neutrális színek képezik a ruhatár alapját, mert ezek az alapdarabok mindennel jól harmonizálnak. Természetesen a színekről sem kell lemondani, 1-2 élénkebb darabnak is helye lehet a kollekciónkban.
Minimalista alapdarabok: fehér póló, fekete póló, szürke póló, csíkos póló, fehér ing, farmer, kardigán, kötött pulóver, szövetkabát, fekete bokacsizma, fekete, szürke vagy fehér sportcipő – és természetesen a kiegészítők.
A minimalizmus nem ér véget egy ruhatár összeállításával, fontos, hogy meg is tartsuk tömörségét, lényegre törőségét. Vásároljunk tudatosan, gondoljuk át, hogy mi hiányzik a ruhatárunkból – érdemes erről listát is vezetni – és tartsuk magunkat ehhez! A legkönnyebben úgy őrizhetjük meg a kapszula ruhatár méretet, ha egy új ruhadarab érkezésével megy egy régi. Keményen hangzik, de célravezető módszer.
Előnyök:
– Ha lecsökkentettük a ruhatár méretét, bőven lesz hely a szekrényeinkben, nem kell egy vállfán több ruhát felhalmoznunk, sokkal átláthatóbb és rendezettebb lesz minden.
– Ahogy említettük a reggeli dilemmát gyorsan el tudjuk dönteni, nem kell azon keseregnünk, hogy nincs egy ruhánk, mi áll jól, mi nem áll jól, mi passzol mivel.
– Sokkal kevesebbet kell költenünk ruhákra, cserébe vehetünk jó minőségű darabokat, amik nem csak egy szezonon át tartanak ki.
FONTOS!
Természetesen nem csak a minimalista stílus kapcsán gondolkodhatunk kapszula gardróbban. Legyen szó bohém, rocker, elegáns ruhatárról a minimalizálás minden esetben működik. A cél, hogy személyiségünkhöz és életvitelünkhöz alakítsuk a szekrényünk tartalmát.
Vegyél egy nagy levegőt és kezd el!
Várjuk hozzászólásod, véleményed! Csak írd ki magadból!
A Stílustükör csapata
Források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%96nk%C3%A9ntes_egyszer%C5%B1s%C3%A9g
http://www.krisztakertesz.com/eletmod/kapszula-gardrob-hogyan-valassz-evekig-hordhato-ruhakat/
http://www.shopping.hu/cikkek/utmutato-a-minimalista-stilusu-kapszula-ruhatarhoz/
http://www.vous.hu/hir/20170331-bea-johnson-zero-waste-home-minimalista-gardrob
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: